Перевага технології в тому, що користувач має доступ до власних даних, але не повинен піклуватися про інфраструктуру, операційну систему та програмне забезпечення, з яким він працює. Слово «хмара» — це метафора, що втілює складну інфраструктуру, приховує всі технічні деталі.
Види хмарних технологій.
Є такі категорії хмарних технологій:
- Публічна хмара – одночасний доступ багатьох користувачів до IT-інфраструктури. Але можливості керувати та обслуговувати цю хмару у користувачів немає, вся відповідальність покладена на її власника. Абонентом запропонованих сервісів може стати будь-яка компанія чи приватна особа.
- Приватна хмара – IT-інфраструктура, яку контролює та експлуатує лише один абонент у власних інтересах. Інфраструктура для управління приватною хмарою може розміщуватися або у приміщеннях користувача, або у зовнішнього оператора або частково у користувача та оператора.
- Гібридна хмара - це IT-інфраструктура, в якій поєднані найкращі якості публічної та приватної хмари. Такі композиції є унікальними об'єктами, пов'язаними між собою стандартизованими або власними технологіями, які дозволяють переносити дані або програми між компонентами.
Можливості хмарних обчислень.
Існує кілька рівнів хмарних обчислень:
- Низький рівень «Інфраструктура як послуга» (IaaS, infrastructure as a service). Користувачі отримують базові обчислювальні ресурси: процесори та пристрої для зберігання інформації - і використовують їх для створення власних операційних систем та програм. Споживач не управляє базовою інфраструктурою хмари, але має контроль за операційними системами, системами зберігання, розгорнутими додатками. Можливий обмежений контроль вибору мережевих компонентів (наприклад, хост із мережевими екранами).
- Наступний рівень «Платформа як послуга» (PaaS, platform as a service). Користувачі мають можливість встановлювати власні програми на платформі, що надається провайдером послуги. Користувач не керує базовою інфраструктурою хмари: мережами, серверами, операційними системами та системами зберігання даних, але має контроль над розгорнутими програмами та деякими параметрами конфігурації середовища хостингу.
- Вищий рівень хмарних обчислень «Програмне забезпечення як послуга» (SaaS, software as a service). У «хмарі» зберігаються як дані, так й пов'язані із нею програми, а користувачеві для роботи потрібно лише мати веб-браузер. Споживач користується програмами провайдера, які працюють в хмарній інфраструктурі. При цьому користувач не управляє базовою інфраструктурою хмари - мережами, серверами, операційними системами, системами зберігання, а також індивідуальними налаштуваннями програм за винятком деяких налаштувань конфігурації програми.
Приклади хмарних рішень.
На даний момент у світі правлять три гіганти - AWS, Azure, Google Cloud. Ці компанії займають левову частку ринку по всьому світу (крім Китаю, там є ще Alibaba Cloud), є технологічними лідерами та задають тренди у розвитку хмарних IaaS сервісів. Наприклад, зараз AWS має у своєму портфоліо понад 100 сервісів (IaaS, SaaS, PaaS).
Завдяки хмарним обчисленням дані організації можна аналізувати для пошуку шаблонів та відомостей, робити прогнози, покращувати їх та приймати інші бізнес-рішення. Хмарні служби можуть надати вашій організації більш високу обчислювальну потужність і просунуті засоби для отримання величезної кількості даних, а також можливість швидкого масштабування середовища зі збільшенням їх обсягу.
Хмарні рішення в Україні.
Один із лідерів хмарних рішень в Україні, є компанія Tucha, яка надає хмарні рішення з 2012 року на території України та за її межами. Хмарний провайдер Tucha, перший в Україні та один із перших у світі сервіс, контейнерної інфраструктури та автоматизації CI/CD TuchaKube.